Toki Peşinatsız Mı?

Türkiye şartlarında insanlar, işçi de olsa memur da olsa veya farklı bir meslek grubundan da olsa ilk düşündüğü şey para biriktirip ev sahibi olmak. Bu herkes için kolay değil fakat son yıllarda emlak konusunda çeşitli imkanlar var.

TOKİ Nedir?

Ülkemizde bulunan ev sahibi olma imkanları arasında en çok tercih edilen TOKİ oluyor. Emlak konusunda devlet desteğini de arkasına alan TOKİ, birçok insanı ev sahibi yapıyor. Özellikle maddi yönden zayıf durumda olan insanlara bu imkanı sağlaması tercih edilirliğini artırıyor. TOKİ, size kira öder gibi ev alma olanağı sağlıyor. Belirlenen miktarlarda taksitlerle, her ay kira yerine bankaya para yatırıyorsunuz. Bu şekilde hem oturduğunuz evin sahibi oluyor hem de aylık taksitlerle para ödüyorsunuz.

Ödeme Sistemi Nasıldır?

TOKİ de para ödeme işi; bulunduğu şehre göre, o şehirdeki konumuna göre ve aldığınız evin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Sizin maddi durumunuza göre çeşitli seçenekler sunulur. Elbette başvurmak için belli bir alt ve üst limit var. Gelir seviyenize göre farklı seçeneklerdeki evlere yazılma durumunuz söz konusu. Ayrıca sizden belli miktarda peşinat da isteyecekler. Bu da yine aldığınız evin fiyatıyla doğru orantılı. Somut bir örnek vermek gerekirse, TOKİ’den ev almak istediğinizde, mesela evin kendisi 84000 lira ise peşinat olarak 6000 lira ödemeniz gerekir ve 20 yıl boyunca her ay 420 lira gibi bir taksit ödersiniz. Durumunuza uygun olan neyse onu tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Sistem TOKİ

Tabi emlak konularında çok daha farklı seçenekler mevcut. İsterseniz değişik seçenekleri de değerlendirebilirsiniz fakat ülkemizde tercih edilen yöntemler arasında en üst sırada TOKİ görünüyor. Tercih sizin, ev almaya gücünüz yeterse zaten bunları düşünmenize gerek kalmaz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir