Türkiye’nin En Büyük İnşaat Şirketleri

İnşaat sektörü her geçen gün yeni teknolojiler ile büyüyüp duruyor. Özellikle ülkemizde devam eden inşaat çalışmalarına bakılacak olursa yıllar sonra bile bu sektör aynı hareketlilik ile çalışmalarına devam edecektir.

İnsanoğlunun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her alanda inşaat sektörünü görebilmek mümkündür. Barınma, eğitim, ulaşım, sağlık vb. birçok alanda hem altyapı hem de üst yapı anlamında inşaat sektörü faaliyet göstermektedir.

  Türkiye’de İnşaat Şirketleri

Sayısı neredeyse binleri bulan inşaat şirketleri arasından sıyrılmak ve üst sıralarda yer almak oldukça zor. Öncelikle çok köklü bir şirket olmanız gerekiyor, En basit anlamda bir bina inşaatı yapan firmanın bile inşaat şirketi olarak adlandırıldığı bu sektörde üst sıralarda yer almak için nitelik ve nicelik anlamında çok sayıda başarılı iş yapmış olmak gerekmektedir.

  Hangi Alanda İnşaat?

Ülkemizde yer alan inşaat şirketlerine bakacak olursak özellikle enerji ve ulaşım alanında faaliyet gösteren şirketlerin her zaman en büyük şirketler olduğu görülmüştür. Baraj, hava limanı gibi inşaatlar hem zaman hem de maddi anlamda her zaman üst sıralarda yer almaktadır.

Türkiye’de yer alan ve bu alanlarda faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin son yıllarda yurt dışında da ihaleler kazandığı ve faaliyetlerine devam ettiği görülmektedir. Bu durum, Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinin artık dünya devleri ile yarıştığını ve oralarda da üst sıralarda yer almak için çok daha fazla emek harcadığını göstermektedir.

Her yıl gerek Türkiye, gerekse dünyada belirlenen çeşitli listeler ile en büyük inşaat şirketleri açıklanmaktadır. Bu listeler arasında en prestijlisi olan “Dünyanın en büyük 250 müteahhidi” listesine 2017 yılında 43 firma ile giren Türkiye’de; Öztürk, Rönesans, Polimeks, Enka, TAV, Çalık, Tekfen, Yapı Merkezi gibi dev şirketler yer almaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir