Ana sayfa Kredi Notu Vodafone SMS İle Kredi Notu Öğrenmek

Vodafone SMS İle Kredi Notu Öğrenmek

Bankacılık ve finansman işlemleri, günümüz imkanları ile birlikte artık birçok kişinin sahip olduğu akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla çantamıza ve cebimize kadar gelmiş durumda. Birçok bankacılık işlemi, kredi kartı ve kredi borcu ödeme, havale yapma, hisse satın alma gibi birbirinden farklı işlem bu kanallarla gerçekleştirilebilmektedir. Bankalardan hizmet almak için gerekli seviyelerde olması lazım gelen kredi notları, banka müşterilerinin değerlendirilmesinde en önemli değişkenlerdendir.

Kredi skorları, bir bankaya bağlı kalmaksızın, kişilerin işlem yaptığı ve iz bıraktığı tüm finansal ortamlardan toplanan verilerle oluşturulmakta ve anlamlı bilgiler ortaya koyulmaktadır. Bankaların bu notları kullanarak müşterilerinin başvuruları sürecinde karar verdikleri bilinmektedir. Peki banka müşterileri, sahip oldukları kredi notlarını nasıl öğrenebilirler?

Vodafone Kredi Notu Sorgulamak

Kredi notunu öğrenmek isteyen birinin birden fazla seçeneği bulunmaktadır ki bu seçeneklerden biri de Vodafone hizmet sağlayıcısının sunmuş olduğu kredi notu sorgulama hizmetidir. Operatöre gönderilecek olan bir mesaj sayesinde dakikalar içerisinde kredi notları SMS olarak kendilerine iletilmektedir. 1122’ ye gönderilecek olan kısa mesajda kişiler T.C. kimlik numaraları yazdıktan sonra arada bir boşluk bırakarak sonrasında doğum yıllarını yazarak yukarıdaki numaraya gönderirler ve operatör kısa süre sonra ceplerine kredi skorları hakkında bilgilendirme mesajını iletir. Bu işlemin gerçekleştirme ücreti 9 TL’ dir, faturalı hat kullanan kişilerin faturalarına yansıyacak olan bu tutar diğer kullanıcıların bakiyelerinden düşülecektir.

Operatörden gelen mesajda yer alan kredi notu 1300 puan ve üzerinde bir alanda yer alıyorsa, bankaların sunmakta oldukları hizmetlere başvurmada herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Bilindiği üzere kredi skalası 1 ile 1900 arasında değişmektedir ve 1300 puan altında kalan kişiler, kredi notu olarak pek güvenilir değildirler. Bu kişiler, geçmiş finansal alışkanlıklarından dolayı kredi skorlarını düşürmüşlerdir ve bankalar da gelecekte sınacak oldukları hizmetlerden önce kişilerin bu geçmiş alışkanlıklarını gösteren kredi notlarına büyük önem verirler.

Vodafona kredi sorgulama yolunu kullanarak kredi notunu öğrenen ve kredi notu 1300 puanın altında olan kişiler, çeşitli yollarla kredi notlarını yükseltebileceklerdir fakat belirtmek gerekir ki bu işlemler 5 yıl gibi bir sürede sonuç verecektir. Kredi notunu düzeltmek için yapılması gereken ilk işlem, eğer varsa, ödenmemiş olan borçların bankalara ve diğer finansal kuruluşlara ödenmeye başlamasıdır. Borçların tamamının ödenmesinden sonra, banka hesaplarından birinde bakiye bulundurmalı ve bu hesaplara; telefon faturası, elektrik, su faturası gibi giderler, otomatik ödeme talimatına atılmalıdır. Banka hesapları üzerinden sürekli işlem yapılması, borçların ödenmesi ve para akışının sağlanması, kişilerin kredi skorlarının yükseltilmesinde büyük önem sahibi olacaktır.

Bankalara Gitmeden Önce

Bankalara hizmet alımı için gitmeden önce, Vodafone ya da Findeks üzerinden yapılacak olan kredi notu sorgulamalarında bulunmak, kredi notunu öğrenmek ve ona göre bankalara gitmek daha iyi olacaktır. Öncelikle, kredi notu 1300 ve altında olan kişiler, mevcut  finansal güvenilirliklerini anlayacak ve çeşitli önlemler almak için zamanları olacaktır; kredi skorlarını düzeltmeye ve borçlarını ödemeye başlamak gibi. Kredi notu düşük olup bankalara hizmet alımı için başvuruda bulunan kişilerin kredi skorlarının daha da düştüğü ve bankalar nezdindeki güvenilirliklerinin azaldığı bilinmektedir. Bu nedenle herhangi bir kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi skorunu öğrenmek ve ona göre bir yol haritası belirlemek en iyi seçenek olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here