Ana sayfa Banka Haberleri Ziraat Bankası Enflasyon ve Faiz Korumalı Vadeli Mevduat Hesabını Tanıttı

Ziraat Bankası Enflasyon ve Faiz Korumalı Vadeli Mevduat Hesabını Tanıttı

Enflasyon rakamlarının yüksekliği insanların paralarının değer kaybetmesine neden oluyor. Yatırım yapmak bir yana özellikle küçük yatırımcılar, küçük birikimler yapmak isteyen kişilerin bu birikimlerini vadeli hesaplardan ziyade altın ve döviz alımı gibi unsurlara kaydırdığı biliniyor. Vadeli mevduat hesaplarında ise yatırılan paranın vadesi ile hesap açılışı esnasında taahhüt edilen faiz oranı ile kazanç söz konusu. Fakat burada faiz kazancı, ana para da dahil olmak üzere yüksek enflasyon ile değer kaybına neden oluyor. Bu değer kaybını yaşamak istemeyen vatandaş ise çareyi başka yollarda arıyor. Bu anlamda kişilerin parasını yatırması, vadesi sonrasında ise bu yüksek enflasyon rakamlarına yenik düşmemesi adına Ziraat Bankası önemli bir kampanya yaptı. Zaman içerisinde bankaların mevduat çekebilmek adına geliştirdikleri kampanyalar söz konusu. Buradaki kampanyaların ana fikri ise yüksek faiz. Fakat bu durum bile kişilerin artık para yatırmaktan uzak durmasına eden olabiliyor. Bu karmaşanın önüne geçmek, yeteri kadar mevduat kazanmak, hesap sahiplerini maddi açıdan mağdur etmemek adına geliştirilen Enflasyon ve Faiz Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı Ziraat Bankasından sunulmaya başlandı.

Ziraat Bankasının son günlerde özellikle TV reklamlarına konu olan vadeli mevduat ürünleri enflasyon rakamları ve faize karşı korumalı olarak tanıtılıyor. Bu tanıtım ile kişiler nasıl bir kazanç sağladıkları yönündeki tereddütlerini sorguluyor. Bu sorgulamaları sizin irdelemek istedik.

Ziraat Bankası gerçek kişilere verdiği hizmeti üç boyutlu olarak ekonomiye taşıdı. Bunlar;

Enflasyon Oranı Üzerinde Faiz Veren Vadeli Hesap

Enflasyon Korumalı Vadeli Hesap

Enflasyona Karşı Korumalı Dönem Ödemeli Vadeli Hesap

Ziraat Bankası Enflasyon Korumalı Vadeli Mevduat hesabının ana teması vade sonunda oluşacak olan TÜFE rakamları ile kişinin yatırmış olduğu ana para ve faize ilave olarak risk getirisi sunmak. Özellikle Enflasyon Oranı üzerinden verilen vadeli hesap ile açılış esnasında size bir faiz oranı taahhüdünde bulunuluyor. Bu faiz ile birlikte yatıracağınız paranın maksimum vade aralığı 92 ile 370 gün arasında bulunuyor. Daha uzun vadede yatıramayacağınız paranızın size sunulan ek parası hesaplanırken TÜFE oranları ile karşılaştırılıyor ve hangisi yüksek ise onun üzerinden hesaplanarak kazanç sağlanıyor.

Enflasyona Karşı Koruyan Vadeli Hesap

Enflasyona Karşı Koruyan Dönem Ödemeli hesap ise size bir faiz oranı verilmiyor. Burada 12 ay vadede para yatırımı söz konusu. Bu yatırım ile 12 ay sonundaki enflasyon rakamları üzerinden ana paranıza ek risk primi de dahil edilerek ödeme yapılıyor. Yani ana paranız değer kaybetmeden, enflasyona karşı korunarak sizin kazanç sağlamanız dikkate alınmış.

Enflasyona Karşı Korumalı Dönem Ödemeli Vadeli Hesap

Parasını dönem ödemeli vadeli mevduat hesabında değerlendirme talebinde olan kişiler ise yine 12 ay vade ile parasını yatırıyor. 3 aylık dönemler halinde de kazancını çekebiliyor. Bu çekim sonrası kalan ana para üzerinden tekrar faiz hesaplaması söz konusu oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here