Arsa Ve Arazi Nasıl Satılır?

Ev sahibi ya da arsa sahibi olmak her insanın vazgeçilmez olan bir hayalidir. Kişiler ev almak için ya da arsa almak için bazı kurumlardan yardım alır. Bunlardan en önde gelen kurum ise TOKİ’dir. TOKİ ev almak isteyen vatandaşlara evlerini daha kolay satın alabilmeleri için yardım eden kurumdur. Milyonlarca kişi TOKİ adlı kurum sayesinde ev sahibi olmuştur. Çoğu vatandaşın TOKİ’ye başvurma nedenlerinden biri ise emlak fiyatlarının yüksek olmasıdır.

  Arsa Nasıl Satılır?

Şehir veya başka yerleşim yerlerinde üzerine yapı kurmak için ayrılan yerlere arsa adı verilir. Arsa belediyenin bağlı olduğu sınırlar içerisinde yer alır. Arazinin arsa olarak tanımlanmasına belediye karar verir. İmarlı arsa ve imarsız arsa vardır. İmarlı arsa üzerine yapı yapılmaya uygun arsalardır. İmarsız arsalar ise tarla olarak nitelendirilir. Üzerine yapı yapılmaz. Arsa alırken en çok dikkat edilen konulardan biri imarlı olup olmamasıdır. Ticari arsa da vardır. Ticari arsa ise üzerine dükkan, market ve benzeri işletmelerin açılabileceği arsalardır. Arsa satmak için ilan verilmelidir. Fiyatını iyi bir şekilde belirlemeniz lazım. Tanıtım yapmaya başlayabilirsiniz. Aracı bulabilirsiniz.

  Arazi Nasıl Satılır?

Arsa yapılara elverişli toprak parçasıdır. Ama arazi hiç bir yapıya elverişli değildir. Sadece toprak üzerine ekin ekilebilir. Ya da istenirse boş bırakılabilir. Ama üzerine yerleşim yeri kurulmaz. Bu toprak parçaları genellikle boş bırakılan topraklardır. Bu topraklarda hiç bir imar uygulaması geçerli değildir. Eğer belediye isteyip, araziye imar uygularsa o arazi arsa niteliğine kavuşur. Her arsa bir arazidir. Ama bunları ayıran uygulama vardır. Arazi satılırken tarımsal arazi olup olmamasına dikkat edilir. Onun dışında ise araziyi satmak için ilan verip, aracı bulabilirsiniz. Eğer iyi ve uygun bir fiyatta koyarsanız, arazinizi satabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir