Ana sayfa Kartsız Para Çekme Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası Nerede Yazar

Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası Nerede Yazar

Milyonlarca tüketiciye hizmet eden bankalar bu hizmeti gerek yasal zemine bağlamak gerekse düzenlemeleri yapmak adına kişilere bir hesap numarası veriyor. Bu hesap numarası tüketicilerinde birbirleri arasında para gönderme alma işlerinde kullanılıyor olması herkesin üzerinde durduğu bir nokta. Bu anlamda bankalar hesap açılışı ile kişilere birer bankamatik kartı tahsisi yaparken bu kart ile ATM’den işlem yapma kolaylığı da sunuluyor. Bankamatik kartı üzerinde hesap numarası yazılı olanları var elbet bunlar için sorun değil fakat anlaşılmayan numaralar ile hesap numarası nerede yazar sorusu beraberinde geliyor.

Bankamatik Kartı Hesap Numarası

Özellikle para transferlerinde önem arz eden hesap numaraları kişilerin yanlış yapma endişesi ile sorgulamasına neden oluyor. Bu nedenle ilk bakacakları yer bankamatik kartları oluyor. Bir çok kişi kartın üzerindeki numaraların ne anlama geldiğini, hesap numarası olup olmadığını sorguluyor. Zira birden fazla numara olması asıl endişe veren. Bankalar genel olarak kart üzerine hesap no yada müşteri no başlığıyla bu numaraları yazıyor olsa da, aynı bankanın bazı kartlarında bunu göremeyebilirsiniz. Farklı basım aşamaları ile kartlarda hesap numarası yazmayabiliyor. Bazı bankalar da direk iban numarasını yazıyor ki bu aşamada da hesap numarası yine sorgulanabiliyor.

ATM Kartı Müşteri Numarası

Banka kartı üzerinde kart sahibinin adı soyadı, geçerlilik süresi, ve üstünde dört haneli dört tane toplamında da 16 rakamlı bir numara bulunuyor. Bu rakamlar sizi yanıltmasın çünkü kart numarası olarak geçiyor. Bu numaraların altında bir çok bankanın isim ve soyad altına müşteri numarası yazılıyor. Örneğin Yapı Kredi TL Card sahiplerinin isimlerinin altında bu numara yazıyor. Fakat burada banka şube kodu yazmaz ve direk hesap numarası yazmaktadır. Para gönderiminde yine eksik bir rakam oluşturacaktır.

Hesap Numarasını Nasıl Öğrenirim?

TEB bankası Visa bankamatik kartını örnek alırsak kart numarası, isim ve geçerlilik tarihi bulunurken burada müşteri numarası yazmıyor. Bu durumda tüketici hesap numaramı nereden bulurum sorusunu soruyor.Bu anlamda hesap numaranızı öğrenmenin başlıca yolları şu şekilde;

  • Bankamatikten (şifreniz ve kartınızla giriş yaptıktan sonra hesap numaranızı ve iban numaranızı öğrenebilirsiniz.)
  • Müşteri Hizmetlerinden : Bankanızın müşteri hizmetlerini numarasını aradıktan sonra canlı destek ile bu numarayı öğrenmek mümkün.
  • Banka şubesinde: Dilerseniz banka şubenize telefon edebilir yada şahsen müracaatla alabilirsiniz.
  • İnternet Bankacılığından giriş yaparak paylaş butonu ile kopyalayıp istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.
  • SMS İle : Her banka olmasa da hesap numarası paylaşımında bankalar SMS ile bilgi verebiliyor.

Kart hesap numarası nerede yazar konumuzla ilgili başka sorularınızı yorumlar bölümüne bırakmanız halinde yazarlarımız sizlere kısa süre içerisinde yanıt verecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here