Ev Hanımlarına Kefilsiz Kredi Çıkar Mı?

Ev hanımlarının kefilsiz şekilde kredi kullanıp kullanamayacak oldukları şu şekilde değerlendirilebilir. Düzenli ve belgelenebilir bir geliri olmayan öğrenciler, ev hanımları, ya da işinden yeni ayrılmış kimseler, bankaların nezdinde gelir belgesi olmayan kişiler olarak değerlendirilirler. Bankalardan kredi kartı ya da herhangi bir kredi türüne girecek kredi almak için banka şubesinin istediği gelir belgesi ve diğer belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu belgelerin sunulması; gelir belgesi, sigortalılık durumu ve yeterli kredi notu gibi, durumunda kredi kullanma konusunda herhangi bir pürüz olmayacaktır.

Kredi Notunun Önemi

Ev hanımları, belirli bir düzenli geliri olmayan kadınlar için kullanılan bir terimdir fakat bankalar bu terim yerine “gelir belgesi olmayan tüketici” terimini kullanmayı tercih ederler. Bu kimselerin kredi kullanabilmeleri için öncelikle bankaların gerçekleştirmekte oldukları ön değerlendirme aşamalarını geçmeleri gerekir. Ön değerlendirme aşamalarında kişiler direkt olarak kredi skorları ile değerlendirmeye alınırlar ve kredi skoru düşük olan kişilerin kredi başvuruları daha bu gibi erken bir safhada reddedilir. Kredi notunun yüksek olması gelir belgesi olmayan ev hanımları için daha da önemlidir çünkü bu kişiler bir şekilde kredi kartı almış olabilir ve kullandıkları kredi kartlarının borçların düzenli şekilde ödeyerek kullanıyor olabilirler. Bu durum banka nezdinde gayet olumlu şekilde değerlendirilir ve ev hanımlarının kredi başvurularının onaylanma şansı bir hayli yükselir.

Kredi notu daha oluşmamış kişiler de olacaktır. Daha öncelerde herhangi bir bankada hesap açmamış ve kredi kartı kullanmamış, üzerine herhangi bir fatura bulunmayan ev hanımları ya da diğer kişilerin kredi skorları daha oluşmamış olabilir. Bu durumlarda yapılacak olan şey öncelikle kredi skorunun oluşmasını sağlamak, bir bankada hesap açmak ve hesap üzerinde çeşitli işlemler yapmak; en azından kira ödemelerini, fatura ödemelerini banka hesabı üzerinden gerçekleştirmek, olacaktır. Banka hesabındaki para sirkülasyonu ne kadar yüksek olursa kişilerin kredi skorları ve bankaların değerlendirmesi de o denli iyi yönde olacaktır.

Kredi Notunun İyi Olduğu Durumlarda

Yukarıda aktarıldığı gibi kredi notu, kredi kullanmak isteyen herkes için oldukça önemli bir değişkendir. Bu değişkenin iyi durumda olduğu zamanlarda düzenli bir geliri olmayan ev hanımları ya da diğer kişiler, almak istedikleri kredileri geri öderken herhangi bir zorluk yaşamayacak olduklarını ve ödeme güçlerinin olduğunu bankaya kanıtlamalıdırlar. Bu da ya kişilerin kendi üzerlerine olan bir dükkan ya da daireden gelen kira geliri, ya sahip olunan taşınmazların ipotek edilmesi ile mümkün olacaktır.

Bankalara, kullanılmak istenen kredinin geri ödenmesi için gereken mali gelire; kira geliri için kira dekontunun bankaya sunulması, ipotek işlemeleri için de kişilerin güvence olarak gösterecekleri taşınmazların kendi üzerlerine olması gerekmektedir. Bu ve benzeri koşulların sağlanmasından sonra ev hanımları, kefilsiz bir şekilde kredi kullanabileceklerdir.

Düzenli bir geliri olmayan ev hanımları doğal olarak bir konut kredisi ya da yüklü miktarlarda kredi kullanamayacaktır. Elde etmekte olduğu ve bankaya kanıtladığı kira geliri ve benzeri türdeki gelirlerin ne oranda geldiğine bağlı olarak bankalar da kişilerin kullanmak istedikleri kredilerin tutarına müdahale edeceklerdir.

Kadınlara alınabilen en kolay bankacılık ürünü de kartlar. Bu anlamda ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar ilk sıraları çekiyor. Bir kadın olarak işiniz bulunmuyor, geliriniz olmasa dahi bankalar size kredi kartı verebiliyor.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir